Nabożeństwa: Droga krzyżowa

W okresie wielkiego postu można uczestniczyć w wielorakich nabożeństwach. Do najpopularniejszych, od raz kojarzonych ze zbliżającym się największym świętem w kościele katolickim czyli Wielkanocą jest droga krzyżowa. Jest to wielkopostne spotkanie wiernych, jakie ma charakter adoracyjny. Polega na odtwarzaniu w sposób symboliczny drogi krzyżowej przebytej przez Jezusa Chrystusa. Jest tam także element jego śmierci oraz złożenia w grobie. Celem drogi krzyżowej jest pokazanie męki Chrystusa i jej przeżywanie, uświadamiając sobie przy tym jak duży trud i poświęcenie przeszedł on dla ludzkości.
Taki zwyczaj nie jest jedynie polskim rytuałem. Droga krzyżowa jest przygotowywana na cały świecie. Po razy pierwszy taka tradycja została odprawiona w Jerozolimie i od Jerozolimy przejęły ją inne kraje wyznające katolicyzm i wiarę w syna Bożego. Szczególnie droga krzyżowa została rozpowszechniona w czasie średniowiecza. Była ona nabożeństwem propagowanym zwłaszcza przez franciszkanów. Ponadto droga krzyżowa stała się tematem chętnie podejmowanym przez artystów.
W katolickich kościołach przedstawia się te sceny w rozmaity sposób – od obrazów, malowideł, pomników, figur czy rzeźb. W zasadzie możliwe jest nawet odtwarzanie spektakli dróg krzyżowych z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Wszelkie wydarzenia przedstawiające ostatnie dni życia i męki Chrystusa mają wyraz symboliczny. W drodze krzyżowej przyjęło się dokładnie czternaście stacji.

Źródło:

Zobacz stronę autora: nauka flamandzkiego